कोकिन कारोबारीबाट नेपाली कलेजसमेत प्रयोग

‘लागुऔषध कतार हुँदै काठमाडौं आउँदै छ भन्ने सूचना प्राप्त हुनासाथ प्रहरी स्ट्यान्डबाई थियो । नभन्दै संदिग्ध व्यक्ति विमानस्थल आइपुग्यो । हामी उसको चेन पत्ता लगाउन खोज्दै थियाैँ । त्यसो हुँदा चुपचाप उनीहरूलाई निगरानीमा राख्यौँ । यही क्रममा विद्यार्थीको भेषमा रहेकी तान्जेनियाली नागरिक पनि र्‍याकेटको एजेन्ट भएको खुल्यो । व्यापक अप्रेसनपछि अन्ततः सबै पक्राउ परे,’ ब्युरो प्रमुख एसएसपी थापाले भने ।
प्रहरीका अनुसार बरामद लागुऔषध कोकिनको अवैध बजार मूल्य करिब नौ करोड रुपैयाँ छ । उक्त लागुऔषध नेपालबाट भारतको दिल्ली लैजान खोजिएको थियो । दश वर्षको अवधिमा प्रहरीले हालसम्म ५१ किलो सात सय ९६ ग्राम कोकिन बरामद गरिसकेको छ ।
६ दिनको अप्रेसनपछि कारोबारीसहित कोकिन बरामद
प्रहरीका अनुसार दुई किलो ९ सय ६६ ग्राम कोकिनसहित कतार एयरवेजको उडानबाट काठमाडौं उत्रिएकी दक्षिण अफ्रिकी नागरिक ३० वर्षीय सिर्लेगामालाई कारोबारीले दरबारमार्गस्थित केएफसी रेस्टुरेन्ट जान भनेको थियो । सिर्लेगामा केएफसी पुगिन् । उनलाई ‘सर्भिलेन्स’ गर्न त्यसअघि नै पुगेकी थिइन् किमोर । सिर्लेगामा सुरक्षित रहेको र उनको पछि प्रहरी पनि नभएको सूचना किमोरले माथि दिएपछि भारतको दिल्लीबाट बैंगलोर किडाथी कर्नाटकका ३३ वर्षीय विजय सिंहलाई बोलाइयो । विजय काठमाडौं आए । र, होटलमा बसे । कमलादीमा पुगेर अफ्रिकी नागरिक सिर्लेगामाबाट दुई किलो ९ सय ६६ ग्राम कोकिन रहेको सुटकेस लिए । उनीहरूलाई पछ्याइरहेको प्रहरीले दुवैजनालाई पक्राउ ग र्‍यो । ब्यूरो प्रमुख एसएसपी हृदय थापाका अनुसार सुटकेसको फल्सबटमभित्र लुकाई ३ भदौमा उक्त लागुऔषध काठमाडौं ल्याइएको थियो । यसका लागि कारोबारीले दक्षिण अफ्रिकाको जोहनेसवर्ग–केपटाउन हुँदै कतारस्थित दोहाको रुट प्रयोग गरेको थियो । सूचनाअनुसार प्रहरीले कारोबारीलाई चनाखोका साथ दुई किलो ९ सय ६६ ग्राम कोकिनसहित कतार एयरवेजको उडानटबाट काठमाडौं उत्रिएकी दक्षिण अफ्रिकी नागरिक सिर्लेगामालाई निगरानीमा राखेको थियो ।

२०७८ भदौ १४ सोमबार ०८:२०:००

कोकिन कारोबारीले आफ्ना ‘एजेन्ट सेट’ गर्न नेपाली क्याम्पससमेत प्रयोग गर्ने गरेको खुलेको छ । विश्वभाषा क्याम्पसमा अध्ययनरत तान्जेनियाली गट्र्युड लियोनार्द किमोर दुई किलो ९ सय ६६ ग्राम कोकिनसहित पक्राउ परेपछि यो तथ्य खुलेको हो ।
लागुऔषध नियन्त्रण ब्युरोले उनलाई भारततर्फ भाग्दै गर्दा गत ९ भदौमा सिन्धुलीको खुर्कोटबाट पक्राउ गरेका थियो । ब्युरोका अनुसार उनी प्रदर्शनीमार्गस्थित विश्वभाषा क्याम्पसमा नेपाली भाषा अध्ययनरत छिन् । गत फेब्रुअरीमा क्याम्पस भर्ना भएकी उनी स्टुडेन्ट भिसामा दुई वर्षदेखि नेपाल बस्दै आएकी थिइन् । क्षेत्रपाटीमा प्रतिमहिना २० हजार रुपैयाँ फ्ल्याट भाडामा लिई बस्दै आएकी उनी ०१९ मा टुरिस्ट भिसामा पहिलोपटक नेपाल आएकी थिइन् । टुरिस्ट भिसाको म्याद अवधि सकिएपछि उनले स्टेुडेन्ट भिसा लिएकी थिइन् । त्यसयता लगातार नेपाल बस्दै आएकी उनले लागुऔषध कारोबारमा विशेषगरी ‘एन्टी सर्भिलेन्स’को भूमिका निभाउने गरेको प्रहरीले जानकारी दिएको छ ।
‘उनी विगतमा पनि लागुऔषधको कारोबारमा संलग्न भएको देखिन्छ । उनको भूमिका ‘एन्टी सर्भिलेन्स’को देखिएको छ । लागुऔषधसहित आएका भरियाका पछि प्रहरी छ–छैन ? त्यसको सूचना संकलन गरेर माथि पठाउने उनको काम हो । अहिले बरामद भएको दुई किलो ९ सय ६६ ग्राम कोकिन कारोबारमा उनी त्यही भूमिका थिइन्,’ ब्युरोका प्रवक्ता एसपी जीवन श्रेष्ठले भने    nayapatrika

You can share this post!

कालीपुलका बाढी पहिरो पीडितलाई एमाले म्याग्दीको आर्थिक सहयोग

कालिपुलका पहिरो पीडितलाई कांग्रेस म्याग्दीद्धारा आर्थिक सहयोग

Related posts