को हुन मन्सा मुसा

संसारको सबै धनी ब्यक्ती मन्सा मुसा प्रथम मुसा दशौं मानसा थिए, जसले धनी पश्चिम अफ्रिकी इस्लामिक माली साम्राज्यको “सुल्तान“, “विजेता“, वा “सम्राट“ लाई अनुवाद गर्दछ । मुसाको सिंहासनमा उठ्ने क्रममा, माल्यायन साम्राज्यमा पहिलेको घाना साम्राज्यको क्षेत्र थियो जुन अहिलेको दक्षिणी मौरिटानिया र मेले (माली) र वरपरका इलाकाहरूको थियो । मानसा मुसाले २  शहरहरू कब्जा गरे जसका छेउछाउका जिल्लाहरू र गाउँहरू र सम्पन्न रहेका थीए उनको शासनकालमा माली विश्वमा सुनको सबैभन्दा ठूलो निर्माता भएको हुन सक्छ ।

यो वस्तुको लागि असाधारण मागको बिन्दुमा थियो । ऊ इतिहासको धनी मानिस मध्ये एक थियोस टाइम पत्रिकाले रिपोर्ट गर्योः “उसको सम्पत्तीमा सही संख्या राख्ने कुनै तरिका छैन । भनिन्छ जब मन्सा मुसा हजको यात्रामा गए उनले ३०० उठ साथमा लगेका थिए जसमा लाधिएको थियो सुन र उनी जुन बस्ती वा क्षेत्रबाट जान्थे त्याहँ देख्ने भिखारिलाई उनले सुनको सिक्का दान मा दिन्थे । तर यता युरोपमा भने स्रोत र साधनको कमिका कारण गृहयुद्यमा परेको थियो । मुसाको यस बिसालतालाई देखेर सबै ब्यती हेरेको हेरै हुन्थे किनकी आजसम्म पनि कसैले यस बिसालतालाई भने देखोको थिएन्न ।

You can share this post!

उघोग बाणिज्य संघका नेता उद्योगी व्यवसायीको हुनु पर्छ पार्टीको होइनः तिमिल्सिना

प्रचण्ड, माधव पक्ष पौडेल र झाँक्री भन्छन् प्रधानमन्त्रीले असंवैधानीक कदम चाल्लनु भयो

Related posts