काँक्राका फाइदै फाइदा, कुन समयमा खानु राम्रो?

चर्को गर्मीमा काँक्रा खानुको मज्जा नै बेग्लै हुन्छ । धेरैजसो सलादकै रुपमा खाइने काँक्राले शरीरलाई हाइड्रेटेड राख्नुका साथै छालाको सौन्दर्य पनि बढाउँछ । काँक्राका बेफाइदा नै छैनन् भन्दा पनि हुन्छ, यसका फाइदै फाइदा छन् ।

यसमा भिटामिन सी, पोटासियम, फोलिक एसिड प्रशस्त मात्रामा पाइन्छ । त्यस्तै कार्बोहाइड्रेट, क्याल्सियम, फस्फोरस, फलाम, सल्फरजस्ता बहुपयोगी तत्व समेत काँक्रामा पाइन्छ । पोषक तत्वले भरिपूर्ण यस फलमा ९६ प्रतिशतसम्म पानीको मात्रा पाइने गर्छ । एक अध्ययनअनुसार कम फ्याट र क्यालोरीले भरिपूर्ण काँक्राले धेरै रोग लाग्नबाट बचाउँछ ।

काँक्रा खाने सही समय

बिहान खाली पेटमा काँक्रा खानु पाचनक्रियाका लागि फाइदाजनक हुन्छ । त्यसपछि बिहानको खानापछि, दिउँसो, बेलुका जतिबेला पनि खान सकिन्छ । तर पनि रातमा भन्दा दिनमा उपभोग गर्दा पनि अझ लाभदायक मानिन्छ ।

कसरी खानु राम्रो ?

विशेषगरी काँक्रा सलादको रुपमा खाने गरिन्छ । यसबाहेक जुस बनाएर पनि खान सकिन्छ । काँक्राको जुस बनाएर खाँदा मधुमेहका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ । सलादमा स्वादका लागि नुन, खुर्सानी राखेर खान सकिन्छ तर यसरी खाँदा यसमा पाइने पोषक तत्व नष्ट हुन सक्छ । काँक्राका अचार बनाएर पनि खान सकिन्छ ।

तर अहिले बजारमा विभिन्न विषादी हालिएको काँक्रा आउने हुनाले खरिद गर्ने बेलामा सचेत हुनुपर्छ । किनेर ल्याउने बित्तिकै खाने भन्दा पनि केही समय मनतातो पानीमा राख्ने र त्यसपछि धोएर खान सकिन्छ ।

काँक्राका फाइदा

काँक्रामा भएको पोषक तत्वले रगत जम्न नदिने, हड्डीका मासी र रगतमा क्याल्सियमको स्तरलाई सन्तुलन राख्ने काम गर्छ । काँक्राले पाचन शक्ति बढाउने भएकाले कब्जियतको समस्याबाट मुक्त गराउँछ । यसमा क्यालोरीको मात्रा एकदमै कम हुन्छ । त्यसैले यसलाई तौल र पेटको बोसो घटाउन सेवन गर्ने गरिन्छ । यसले डिहाइड्रेसन हुनबाट रोक्छ । जसले गर्दा शरीरलाई हाइड्रेटेड राख्नुका साथै काममा जाँगर पनि दिन्छ ।

काँक्राले मेटाबोलिक दर बढाउन पनि मद्दत गर्छ, जसकारण पेटसँग सम्बन्धित समस्या पनि कम हुन्छ । त्यस्तै शरीरमा भएको कोलेस्टेरोलको मात्रालाई कम गर्न, अनुहारमा चमक ल्याउने गर्दछ । साथै काँक्रामा भएको पानीले विषाक्त तत्वलाई मानव शरीरबाट बाहिर फाली मिर्गौलाको पत्थरीलाई हटाउन, मुखको दुगन्ध हटाउन मद्दत गर्छ । त्यस्तो काँक्रामा भएको पोटासियमको मात्राले मुटुलाई स्वस्थ राख्न मद्दत गर्छ ।onlinekhabar

You can share this post!

दरवाङको के.वि एकेडेमीमा निःशुल्क दन्त शिविर सम्पन्न

टुक्रे योजना कटौति गरिने मन्त्री जुग्जालीको भनाई

Related posts